W naszych oknach najczęściej instalowane są tradycyjne szyby ze szkła. Istnieją jednak szyby specjalnego przeznaczenia, które sprawdzają się w szczególnych sytuacjach – chronią przed hałasem, nadmiernym nasłonecznieniem lub pomagają zabezpieczyć pomieszczenia przed włamaniem. Czy warto wymienić szyby na takie, specjalnego przeznaczenia?
Rodzaje szyb specjalnego przeznaczenia
Na rynku stolarki okiennej dostępne są różne rodzaje szyb, które dzięki specjalnym właściwościom, podnoszą komfort użytkowania okien. Oto najpopularniejsze rodzaje szyb o specjalnych parametrach, które warto zamontować w pomieszczeniach:
Szyby przeciwsłoneczne
W tej kategorii mieści się kilka rodzajów szyb specjalnego przeznaczenia, których zadaniem jest ograniczenie działania słońca we wnętrzach – zarówno jeśli chodzi o przenikanie ciepła jak i nadmiernego dostępu światła. Z tego względu szyby przeciwsłoneczne możemy podzielić na:
- szyby absorpcyjne – redukują przenikanie promieniowania słonecznego do pomieszczeń, mogą być barwione na szaro, brązowo, niebiesko lub zielono przez co mogą wpływać na kolor światła we wnętrzach;
- szyby refleksyjne – zmniejszają promieniowanie słoneczne przenikające do pomieszczenia przede wszystkim dzięki efektowi lustra (odbiciu), który uzyskiwany jest przez naniesienie cienkiej warstwy tlenków metali na powierzchnię szkła, czasami stosowane są także specjalne folie refleksyjne naklejane na wewnętrzne strony szyb.
Szyby termoizolacyjne
Tego typu szyby mają zapewnić jak najlepszą izolację termiczną pomieszczeń, co jest szczególnie ważne w klimacie umiarkowanym, gdzie występują znaczne różnice temperatur między porami roku. Szyby termoizolacyjne są pokryte niezwykle cienką warstwą metali szlachetnych, dzięki czemu zimą minimalizują straty ciepła z pomieszczenia, natomiast latem zapobiegają nadmiernemu nagrzewaniu.
Szyby dźwiękochłonne
Szyby dźwiękochłonne stanowią doskonałą izolację akustyczną i zapewniają komfort osobom przebywającym w pomieszczeniach, których okna wychodzą na przykład na ruchliwe ulice (dźwięki o niskiej częstotliwości) lub place zabaw dla dzieci (dźwięki o wysokiej częstotliwości). Działanie szyb dźwiękochłonnych związane jest z grubością szkła – im grubsza jest szyba, tym lepiej chroni przed hałasem z zewnątrz. Takie szyby mogą być wykonane ze zwykłego szkła, a także szkła hartowanego lub laminowanego. Stosowane jest także wypełnienie przestrzeni między warstwami szkła gazami ciężkimi.
Szyby antywłamaniowe
Szyby antywłamaniowe, jak sama nazwa wskazuje, zabezpieczają okna przed włamaniem. Przeważnie są to szyby warstwowe, wykonane z dwóch warstw szkła i 2 do 4 warstw folii PVB. To właśnie folia wzmacnia konstrukcję szyby – im więcej warstw folii, tym szyba jest bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne. Szyby antywłamaniowe możemy podzielić na 8 klas: P1A, P2A, P3A, P4A, P5A, P6B, P7B i P8B. Wytrzymałość szyb w poszczególnych klasach znacznie się różni. Przykładowo wg normy, szyby kasy P3A mogą zastąpić kratę wykonaną z drutu stalowego Ø10, o oczkach do 150 mm, natomiast szyby klasy P8B zastępują okratowanie wykonane z prętów stalowych o średnicach do Ø16.
Szyby bezpieczne
Szyby bezpieczne są to najczęściej szyby warstwowe lub szyby wykonane ze szkła laminowanego lub hartowanego, które nie rozpryskują się na drobne odłamki w momencie rozbicia. Szyby tego typu przede wszystkim zapewniają ochronę przed zranieniem odpryskami szkła.
Szyby samoczyszczące
Szyby samoczyszczące to idealne rozwiązanie do okien w trudno dostępnych miejscach. Wykonane są ze szkła, które pokryte jest powłoką hydrofilową. Związki chemiczne zawarte w powłoce, pod wpływem promieni UV, powodują rozpad zanieczyszczeń, które następnie spłukiwane są deszczówką. Również dzięki wspomnianej powłoce, spływająca woda nie pozostawia na szybach smug ani zacieków. Dzięki temu mycie okien z szybami samoczyszczącymi można ograniczyć do minimum.
Montaż i wymianę wszelkiego rodzaju szyb warto pozostawić profesjonalistom z serwisu naprawy okien.