Drewniane okna są doceniane za wyjątkową trwałość, szacowaną nawet na kilkadziesiąt lat. Po czym poznać, że ich czas już dobiega końca i wymiana będzie nieunikniona?
Wymiana okien drewnianych – kiedy to konieczne?
Nie da się jednoznacznie napisać, że wymiana okien drewnianych jest konieczna po 15 czy 30 latach użytkowania. Na żywotność tych ram wpływa tak wiele czynników, że każdy przypadek należałoby rozpatrywać indywidualnie. Co może przyspieszyć ich zużycie? Jest kilka takich sytuacji:
- Błędy w montażu. Okna drewniane powinny zostać umocowane po tynkowaniu i innych działaniach budowlanych – wilgoć powstająca w wyniku takich czynności niekorzystnie wpływa na drewno. Jest to tylko jeden z przykładów na błędy, które mogą się pojawić podczas mocowania okna drewnianego. Inne? Nieprawidłowy montaż ościeżnicy, montaż ramy bez listew progowych i inne.
- Nieszczelność. Może ona wynikać z pierwszego punktu, tj. źle zamontowanych okien, ale nie tylko. W toku eksploatacji elementy, takie jak uszczelki czy ościeżnica, się zużywają, również gaz znajdujący się pomiędzy pakietami szybowymi – na przykład powietrze, argon lub krypton – ulatnia się. To obniża szczelność ram okiennych, w wyniku czego spada ich izolacyjność, a w konsekwencji komfort życia mieszkańców.
- Niewłaściwa eksploatacja. Mogą to być uszkodzenia mechaniczne, wynikające z użycia zbyt dużej siły do otwarcia okna. Inny przykład? W trakcie czyszczenia ramy niektóre osoby rozkręcają ramę, żeby umyć szyby również od środka. Robienie tego przez niewprawną rękę i niedokładne, ponowne skręcenie ramy, również może skrócić żywotność drewnianych okien.
- Stare materiały i technologie. Z roku na rok odnotowuje się postęp w rozwoju technologicznym. Pojawiają się nowe materiały oraz sposoby montażu. Przykładowo ościeżnica starych, drewnianych okien z lufcikiem może wynosić nawet 16 centymetrów, z kolei współczesne modele to około 7 cm. To tylko jeden z przykładów na to, jak bardzo wszystko dynamicznie się zmienia. Nowoczesne okna charakteryzują się lepszymi parametrami, takimi jak izolacja cieplna, akustyczna, trwałość, a poza tym są zaprojektowane według aktualnych trendów we wzornictwie i aranżacji wnętrz.
Znaczące obniżenie się temperatury w pomieszczeniu w okresie grzewczym, wilgoć lub szron na szybach, ciężkie otwieranie się lub zamykanie okna – to tylko kilka przykładów na to, że pora zastanowić się nad wymianą okien drewnianych na nowe. Jeżeli masz wątpliwość, czy nadszedł ten moment, zamów profesjonalny serwis okien, który oceni stan twoich okien.