Zamawiając nowe okna warto zwrócić uwagę nie tylko na ich funkcjonalność oraz parametry użytkowe, takie jak współczynnik przenikania ciepła, izolację akustyczną i wygląd. Duży wpływ na komfort użytkowania skrzydeł mają także okucia okienne, które pełnią wiele ważnych funkcji. Dowiedz się więcej o okuciach okiennych – ich rodzajach, funkcjach i zastosowaniu.
Okucia okienne – rodzaje i funkcje
Okucia stanowią istotne elementy konstrukcyjne okna – to specjalne mechanizmy, dzięki którym możliwe jest prawidłowe rozwieranie i zamykanie skrzydła. Odpowiadają one również za ustawianie okna w odpowiedniej pozycji – jego uchylanie lub rozszczelnianie. W sprzedaży dostępne są okna z różnymi rodzajami okuć. W oknach drewnianych oraz wykonanych z PCV najczęściej stosowane są okucia obwiedniowe, których elementy są montowane na ramie skrzydła oraz na ramie ościeżnicy. Ze względu na funkcję, jaką pełnią, możemy je podzielić na okucia:
- rozwieralne,
- uchylne,
- rozwieralno-uchylne.
Z kolei wśród elementów okuć obwiedniowych wyróżniamy:
- zasuwnicę (sterowaną za pomocą klamki),
- rozwórkę (pozwalającą na ustawienie okna w pozycji uchylnej),
- zawiasy,
- zaczepy obwodowe.
Podstawowe funkcje, takie jak otwieranie i uchylanie okien, to nie wszystko. Nowoczesne okucia pozwalają na zwiększenie walorów użytkowych skrzydeł, np. poprawę parametrów odpowiadających za bezpieczeństwo. Służą do tego między innymi zaczepy antywyważeniowe czy wkładki antyrozwierceniowe. Popularne są również okucia opowiadające za mikrowentylację. Po ułożeniu klamki w odpowiedniej pozycji między skrzydłem, a ramą powstaje szczelina, która zapewnia dopływ powietrza. W oknach PCV często montowane są także okucia umożliwiające zmianę docisku skrzydła okiennego do ramy – ustawianie okien w pozycji lato i zima. Regulacja docisku drzwi balkonowych pozwala na uzyskanie maksymalnego komfortu w pomieszczeniu – niezależnie od pory roku.
Z kolei w oknach tarasowych o dużych gabarytach, w których jedno skrzydło jest stałe, z reguły stosowane są okucia podnoszono-przesuwne. Pozwalają one na poruszanie się okna po specjalnej prowadnicy. Tego rodzaju mechanizmy najczęściej są wyposażone w rolki jezdne, prowadnice, zasuwnicę hakową oraz klamkę służącą do sterowania położeniem skrzydła.
Regulacja drzwi balkonowych – porady
Ciężkie okna balkonowe mogą szybciej ulegać eksploatacji – głównie ze względu na swoje gabaryty oraz częstotliwość otwierania i zamykania. W sezonie wiosennym i letnim skrzydła te są użytkowane bardzo często, a wielkość ram sprawia, że szybko mogą pojawić się problemy z ich domykaniem. Opadnięte drzwi balkonowe powodują, że przy otwieraniu i zamykaniu musimy używać siły.
Dlaczego warto regulować okucia i jak wyregulować drzwi balkonowe, żeby służyły w dobrym stanie przez kolejne sezony? Nieszczelne drzwi balkonowe mogą powodować istotne straty ciepła i zwiększać wydatki związane z ogrzewaniem. Do tego gorzej tłumią hałasy z zewnątrz i mogą przepuszczać wilgoć, np. krople wody. Zastanawiasz się, jak ustawić drzwi balkonowe, żeby działały prawidłowo? O pomoc warto zwrócić się do profesjonalnych firm, które zajmują się regulacją drzwi balkonowych i okien. Na terenie Warszawy i okolic można skorzystać z usług Serwisu Meteo, który oferuje kompleksową konserwację okien, w tym również regulację okuć. Fachowa porada przyda się w różnych sytuacjach, np. kiedy drzwi balkonowe nie domykają się.