Na co zwrócić uwagę przy zakupie okien?

Wybór okien tylko z pozoru jest prosty – izolacyjność, materiał, cena, zabezpieczenia… Na co zwrócić uwagę przy zakupie okien? Oto krótki poradnik na temat najważniejszych parametrów. 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie okien? Czy cena jest ważna?

Dla wielu klientów to jeden z najważniejszych czynników. Warto jednak pamiętać, że oszczędzając na samym zakupie okien, więcej zapłacimy za ich eksploatację – i to z kilku powodów. Najtańsze modele mają wyższy współczynnik przenikania ciepła. Gorzej chronią więc przed uciekaniem rozgrzanego powietrza z pomieszczeń i zwiększają wydatki związane z ogrzewaniem. Tańsze okna częściej też ulegają awariom.

Kupujemy okna. Na co warto zwrócić uwagę? Tania eksploatacja

Tu dochodzimy do sedna, czyli kosztów eksploatacji okien. Jeśli chodzi o wspomnianą izolację cieplną, warto zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła U. Zgodnie z zobowiązującymi w naszym kraju normami, nie powinien on przekraczać 1,1. Im jest on niższy, tym lepiej dane okno chroni przed uciekaniem rozgrzanego powietrza. W najlepszych modelach wynosi on około 0,5.

Znaczenie mają też wydatki związane z konserwacją okien. Użytkownicy drewnianych okien muszą pamiętać o wykonywanych w 5-letnich odstępach przeglądach i pracach konserwacyjnych. Okna aluminiowe lub plastikowe też od czasu do czasu mogą wymagać zabiegów – regulacji okna bądź naprawy.

Jakie okna są najlepsze? Wybieramy najlepszy materiał

Wybierając materiał, z którego będą wykonane okna, warto wziąć pod uwagę nie tylko współczynnik U. Wady i zalety poszczególnych tworzyw to dużo szersze zagadnienie. Którą opcję warto wybrać?

  • Okna plastikowe (PCV): są tanie i dość dobrze chronią pomieszczenie przed ubytkami ciepła. Ich wadą jest jednak niska sztywność, wykluczająca ich użycie przy dużych przeszkleniach. 
  • Okna aluminiowe: dzięki dużej sztywności doskonale nadają się do dużych otworów, typowych dla nowoczesnej architektury. Kolejny atut to elegancki wygląd. Niestety cechują się dość wysokim współczynnikiem przenikania ciepła. Ubytkom temperatury można jednak zapobiec, wybierając modele aluminiowe z powłoką z PCV.
  • Okna drewniane: to klasyczne rozwiązanie jest wybierane zarówno do nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrz. Drewniane okna bez problemu wytrzymują wiele lat eksploatacji – pod warunkiem, że są prawidłowo konserwowane. Niestety są też najdroższym typem. 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie okien? Nie zapomnij o zabezpieczeniach

Zastanawiając się nad tym, jakie okna najlepiej sprawdzą się w naszym mieszkaniu, koniecznie powinniśmy wziąć również zabezpieczenia antywłamaniowe. Ta cecha jest szczególnie ważna w przypadku pomieszczeń na niskich kondygnacjach. W tym celu stosowane są specjalne folie naklejane na szybę, które zapobiegają jej stłuczeniu oraz rygle uniemożliwiające podważenie skrzydła. Osobna kategoria to zabezpieczenia przed otworzeniem okna przez dziecko – przede wszystkim klamki otwierane na kluczyk. Dzięki nim rodzice zyskują pewność, że maluch nie spadnie z wysokości.