Nieszczelne okna to nie tylko kłopot związany z dyskomfortem termicznym w mieszkaniu, ale także straty finansowe wynikające z opłat za uciekające ciepło. Warto dowiedzieć się jak działa system uszczelnienia okien, aby właściwie dbać o uszczelki i cieszyć się sprawnymi oknami przez lata.
Okna to niezwykle ważny element wyposażenia mieszkania lub domu, który nie tylko umożliwią dopływ światła słonecznego do wnętrza, ale także zapewnia izolację termiczną i akustyczną w pomieszczeniach. Aby spełnić te wszystkie oczekiwania okno musi być szczelne. Tak naprawdę w każdym oknie znajduje się cały system uszczelniający, na który składają się nie tylko uszczelki, ale także inne elementy konstrukcyjne, takie jak okucia i same szyby. Kupując okno mało kto myśli o konserwacji tych elementów, a warto dbać o nie regularnie. Szczególną rolę odgrywają tu uszczelki, które są jednym z najbardziej eksploatowanych elementów okna.
Jak działają uszczelki w oknach
Uszczelka to element konstrukcyjny okna, dzięki któremu możliwe jest mocowanie i uszczelnianie oszklenia (uszczelki przyszybowe) oraz uszczelnienie przestrzeni między skrzydłem, a ościeżnicą (uszczelki przylgowe).
Uszczelki przylgowe składają się z części mocującej i uszczelniającej (tzw. pióra). Osadzane są w specjalnych kanałach, które znajdują się w ramie skrzydła oraz w ościeżnicy i zabezpieczają styk tych elementów.
Uszczelki przyszybowe występują przeważnie parami po obydwu stronach pakietu szybowego. Jedna osadzana jest w kanale ramy skrzydła, a druga w kanale listwy przyszybowej.
Uszczelki wpływają na wentylację, wodoszczelność, a także izolację termiczną i akustyczną okna. Wykonane są materiałów, które są odporne na działanie czynników atmosferycznych (w tym wody, wiatru, słońca i mrozu) oraz są trwale elastyczne (odporne na odkształcenia).
Jakie są rodzaje uszczelek do okien
Najogólniejszy podział to uszczelki osadzone w profilach na stałe oraz wyjmowane. W zależności od konstrukcji okna możliwe są wszelkie kombinacje tych rozwiązań. I tak uszczelki wyjmowane są stosowane zarówno jako uszczelki przyszybowe jak i przylgowe (między skrzydłem a ościeżnicą). Podobnie wygląda sytuacja z uszczelnieniem osadzonym na stałe – chociaż częściej stosowane jako przyszybowe, może być użyte także jako przylgowe.
Uszczelki możemy także podzielić ze względu na rodzaj materiału, z którego są wykonane. Przeważnie są to tworzywa sztuczne, które zachowuje swoje właściwości niezależnie od zmiennych warunków atmosferycznych (wilgoć, temperatura, promieniowanie UV), dobrze przylegają do powierzchni i są odporne na odkształcenia. Najpopularniejsze rodzaje uszczelek to: uszczelki PVC (najczęściej stosowane jako przyszybowe); uszczelki silikonowe (bardzo dobrze przylegają do powierzchni, jednak szybko się rozciągają); uszczelki poliuretanowe (bardzo elastyczne, nie deformują się); uszczelki TPE (wykonane z termoplastycznego elastomeru, sprawdzą się w oknach drewnianych); uszczelki EPDM (najnowocześniejsze uszczelki z kauczuku syntetycznego, bardzo odporne na temperaturę i odkształcenia).
Kiedy wymienić uszczelki w oknie?
Pomimo wykorzystania coraz nowszych materiałów i technologii, uszczelki i tak się zużywają. Pierwsze oznaki nieszczelności okna to uczucie chłodu przy ramie, a w takiej sytuacji mamy już do czynienia z utratą ciepła z pomieszczenia. Dlatego warto zadbać o regularną konserwację okien i całego systemu uszczelniającego. Fachowcy, specjalizujący się w serwisowaniu okien, odpowiednimi preparatami zabezpieczą zamontowane uszczelki, a w razie konieczności wymienią je na nowe.