Jak zwiększyć docisk okna?

Z biegiem czasu okno traci swoją sprawność. Rama okienna nieco opada, przez co powstają zauważalne dla użytkownika luzy, trudności w otwieraniu i zamykaniu oraz nieszczelności. To naturalny proces, za który odpowiadają między innymi deszcz, zmiany temperatury czy promieniowanie słoneczne. Problem szczególnie widoczny jest w pierwszych miesiącach eksploatacji okna, chociaż oczywiście pojawia się również później. Nie znaczy to jednak, że okno wymaga wymiany lub drogiej, skomplikowanej naprawy. W większości przypadków wystarczająca okazuje się regulacja. Wyjaśniamy, jak zwiększyć docisk okna, jak często należy to robić oraz jakie korzyści wiążą się z regulowaniem okuć. 

Jak zmniejszyć lub zwiększyć docisk okna? Regulacja docisku skrzydła

Wiele osób na regulację okna decyduje się dopiero wtedy, gdy okno zaczyna działać zauważalnie gorzej. Dużo lepszym rozwiązaniem jest jednak przeprowadzanie jej regularnie – np. na początku każdej pory roku. Dzięki temu można uniknąć opadania skrzydła i zapewnić jego odpowiednie przyleganie do ramy. Zimą przełoży się to na niższe rachunki za ogrzewanie (dzięki poprawie szczelności całej konstrukcji), latem zaś da możliwość pełnej kontroli nad ilością powietrza przedostającego się do mieszkania. 

Jak jednak zwiększyć docisk okna? Docisk okna jest uzależniony od położenia rolek w okuciach. Przesuwając je lub odsuwając względem uszczelek, zmieniamy siłę docisku okna. Czynność ta, choć niezbyt skomplikowana, wymaga dużego wyczucia, dlatego rekomendujemy, aby regulację docisku okna zlecać fachowcom. 

Jak wyregulować docisk okna? Zmieniamy wysokość skrzydła 

Wspomniane wcześniej czynniki mogą spowodować nie tylko osłabienie siły docisku skrzydła do ramy, ale też jego obniżenie. Jak poradzić sobie z tym problemem? W tym celu należy dokręcić śrubę regulacyjną w oknie – sprawimy w ten sposób, że skrzydło się uniesie. Analogicznie, poprzez odkręcenie możemy opuścić skrzydło. 

Oczywiście oba zabiegi regulacyjne wymagają jeszcze sprawdzenia co do skuteczności efektów. Warto więc upewnić się, że skrzydło odpowiednio się domyka i w razie potrzeby powtórzyć regulację. Jak już wspomnieliśmy, by wiedzieć, jak wyregulować docisk okna, potrzeba pewnego doświadczenia.

Jak regulować docisk okna PCV i przedłużyć żywotność okuć?

By zapewnić długą eksploatację okna, należy nie tylko wiedzieć, jak regulować docisk okna PCV. Konieczna okazuje się też wiedza dotycząca prawidłowej konserwacji metalowych elementów. Największym zagrożeniem są dla nich wilgoć oraz kurz. Dlatego przynajmniej raz w roku powinniśmy przemyć je środkiem o neutralnym pH (by uniknąć korodowania) oraz nasmarować niewielką ilością dedykowanej oliwy. Na bieżąco monitorujmy też ich stan i w razie konieczności – wymieńmy na nowe. To wydatek znacznie mniejszy niż wymiana całego okna.