Jak wymienić szybę zespoloną w oknie PCV?

Nowoczesne okna wyposażone w pakiety szyb zespolonych to gwarancja komfortu w pomieszczeniu – dobrze chronią przed czynnikami zewnętrznymi, są wytrzymałe i służą w dobrym stanie przez długi czas. Co jednak zrobić, kiedy szyba zespolona ulegnie uszkodzeniu? Jak wymienić szybę w oknie plastikowym? Przeczytaj i dowiedz się więcej!

Co to jest szyba zespolona?

Szyba zespolona składa się z więcej niż jednej tafli szkła. Najpopularniejsze są pakiety dwuszybowe, chociaż w sprzedaży można też znaleźć okna z trzema szybami. Pomiędzy tafle wpuszczony jest gaz, który gwarantuje utrzymanie odpowiednich parametrów użytkowych okien. Najczęściej w pakietach zespolonych mamy do czynienia z argonem lub kryptonem. Obecność gazu powoduje, że takie okno ma zdecydowanie niższy współczynnik przenikania ciepła niż tradycyjne, a co za tym idzie – lepiej chroni przed zimnem z zewnątrz czy ucieczką ciepłego powietrza z pomieszczenia. W przypadku pakietów z dwoma szybami (jednokomorowe) współczynnik przenikania ciepła wynosi od 1,1 do 2,6 W/(m2K), a z trzema (dwukomorowe) – spada nawet do 0,4 W/(m2K). Szyby zespolone nie tylko pozytywnie wpływają na komfort termiczny w mieszkaniu, ale także na izolację akustyczną – mają właściwości dźwiękoizolacyjne, co sprawdza się w przypadku nieruchomości zlokalizowanych np. przy ruchliwych ulicach. Okna z pakietami zespolonymi są też bardziej wytrzymałe niż standardowe.

Kiedy szyby zespolone mogą ulec uszkodzeniu?

Szyby zespolone są montowane zarówno w zwykłych oknach, jak i drzwiach balkonowych. Intensywna eksploatacja – codzienne otwieranie, uchylanie i zamykanie, może sprawić, że pakiet zostanie uszkodzony. Najczęściej dochodzi do prostych usterek – szyby mogą zostać zarysowane, w miarę upływu czasu pojawiają się na nich różnego rodzaju przetarcia oraz odpryski. Problem mogą też stanowić uszkodzenia chemiczne, które powstają w wyniku nieprawidłowej pielęgnacji i konserwacji okien. Z tego typu usterkami można sobie poradzić bez wymiany pakietu. 

Dużo poważniejsze w skutkach okazują się jednak uszkodzenia mechaniczne. Często powstają one w wyniku uderzenia, ale zdarza się również, że nieprawidłowo zamontowane okno ulega silnym naprężeniom wewnętrznym. Pęknięta szyba zespolona ma gorsze parametry – gaz szlachetny umieszczony w komorze ulatnia się, okno staje się nieszczelne, pojawiają się straty ciepła. W takiej sytuacji konieczna okazuje się wymiana szyby.

Jak wymienić szybę w oknie PCV?

Zastanawiasz się, jak powinna przebiegać wymiana szyby zespolonej w oknie PCV? Ze względu na specyficzną konstrukcję skrzydła, prace w tym zakresie powinni wykonywać fachowcy, którzy specjalizują się w naprawie i konserwacji okien. Lepiej nie robić tego samodzielnie – wymiana szyby zespolonej jest dość skomplikowana i warto powierzyć to osobom, które mają doświadczenie w wykonywaniu takich zleceń. Po zgłoszeniu usterki na miejsce przyjeżdża specjalista, który ocenia zakres prac, mierzy szybę i ustala przyczynę uszkodzenia. Kolejny krok to zamówienie pakietu szybowego u producenta okien. Po dostarczeniu szyby zespolonej do klienta fachowiec zdejmuje stary pakiet i montuje nowy. Wymiana szyby zespolonej w oknie PCV nie zajmuje dużo czasu, oczywiście o ile zajmie się tym profesjonalista.

Więcej porad:

Jaki powinien być współczynnik przenikania ciepła okna?

Szyby specjalnego przeznaczenia