Szczelne okna to gwarancja komfortu termicznego w czasie miesięcy jesienno-zimowych. Kiedy za oknem hula wiatr i panuje ujemna temperatura, dobrze wyregulowane okna chronią nas przed chłodem oraz stratami ciepła. Jak ustawić okna na zimę?
Jak sprawdzić szczelność okien?
Na poziom szczelności wpływa wiele elementów konstrukcyjnych okien – uszczelki, okucia, ale również same szyby. Przed zimą warto zweryfikować, czy skrzydła w odpowiedni sposób chronią nas przed zimnem i stanowią skuteczną zaporę zabezpieczającą przed stratami ciepła. Nieszczelne okna plastikowe mogą przyczynić się do zwiększenia nakładów na ogrzewanie.
Jak ocenić szczelność okien? Najprostszym sposobem jest sprawdzenie, czy między ramą okienną i szybą nie powstały szpary, przez które może wpadać do pomieszczenia chłodne powietrze. Jeśli pojawiły się nieszczelności, poczujemy zimny podmuch na dłoni przyłożonej do szyby. Warto także sprawdzić, czy okna nie wymagają regulacji – wystarczy je otworzyć, przyłożyć do ościeżnicy kartkę papieru, a następnie zamknąć okno. Jeśli bez trudu wyciągniemy kartkę, to znak, że musimy zająć się wyregulowaniem stolarki okiennej.
Rozszczelnione okna? Sprawdź uszczelki
Jakie są przyczyny nieszczelnych okien? Najczęściej powodem są zużyte, zniszczone uszczelki, które po kilku latach przestają spełniać swoje zadanie. Z reguły mało kto pamięta o ich konserwacji, a kiedy stają się sparciałe lub przepuszczają powietrze, należy je wymienić na nowe. Wymiana uszczelek w oknach nie jest trudna, warto jednak pamiętać o tym, żeby zastosować odpowiedni rodzaj uszczelek, dostosowany do okna, które chcemy uszczelnić. W celu bezproblemowej wymiany uszczelek najlepiej skorzystać z usług profesjonalisty, który dobierze odpowiednie materiały i wykonane niezbędne prace.
Jak ustawić okna na zimę?
Rozszczelnione okno, przez które wpada zimne powietrze, to duży problem dla domowników. Nie zawsze jednak przyczyną jest zużyta uszczelka, czasem wystarczy zmienić ustawienie skrzydła. Nowoczesne okna są skonstruowane w ten sposób, że użytkownik może regulować stopień przylegania skrzydła do ramy okiennej. Okna można ustawiać w pozycji letniej, zimowej lub neutralnej. Ustawienie letnie to pozycja, w której docisk jest mniejszy, przez co zamknięte okno przepuszcza nieco powietrza. Z kolei w okresie jesienno-zimowym zaleca się zwiększenie docisku.
Jak ustawić okna na zimę? Do samodzielnej regulacji najczęściej będziemy używać klucza imbusowego. Zmiana ustawienia okien polega na obracaniu wokół własnej osi specjalnych rolek zasuwnic okiennych, czyli ruchomych elementów okuć. Nie musimy robić tego samodzielnie, zwłaszcza jeśli regulacja wymaga użycia specjalistycznych kluczy. Możemy skorzystać z usług firm, które zajmują się ustawianiem okien.
Inne przyczyny nieszczelności
Nieszczelne okna plastikowe to nie jedyny problem. Czasem przyczyną strat ciepła jest opadnięcie skrzydła, co powoduje trudności z domykaniem. W takiej sytuacji najlepiej zwrócić się o pomoc do profesjonalistów, którzy pomogą zlikwidować źródło nieszczelności. Serwis Meteo oferuje przegląd stolarki okiennej, a także naprawianie błędów montażowych lub usterek, które pojawiły się wskutek intensywnej eksploatacji okien.