Nie ma jednej i uniwersalnej odpowiedzi na pytania o to, jak regulować okna i kto powinien to zrobić: właściciel czy specjalista. Kiedy wezwać serwis? W sytuacji, gdy pojawi się wilgoć, nieszczelność i obniżona temperatura w pomieszczeniu. Inne przykłady to uszkodzenia mechaniczne lub zużycie się części ramy okiennej pod wpływem czasu i długiej eksploatacji.
Kiedy regulować okna drewniane i PCV?
O tym, jak często powinna być przeprowadzana konserwacja okien oraz jak często konserwować i regulować okna drewniano-aluminiowe pisaliśmy już w naszej sekcji poradnikowej. Jeżeli zastanawiasz się nad tym, kiedy wezwanie pracowników serwisu okien jest nieuniknione, to przedstawiamy kilka przesłanek, które mogą przyspieszyć podjęcie takiej decyzji.
W sytuacjach, gdy:
- okno nie domyka się, jest nieszczelne lub występują problemy z jego otwarciem,
- temperatura w pomieszczeniu jest znacznie niższa niż w ubiegłych latach, a źródłem przedostawania się zimna do wnętrza są ramy okienne,
- okno jest zaparowane lub zamarznięte,
- poziom wilgoci w pomieszczeniu jest znacznie wyższy niż w poprzednich miesiącach i latach, do wnętrza domu lub mieszkania przedostaje się woda pochodząca z zewnątrz,
- okno nierówno się zamyka w miejscu, gdzie znajduje się dolny lub górny zawias,
- występują problemy z prawidłowym funkcjonowaniem jakiejkolwiek części okna, która ma związek ze szczelnością ramy: klamką, ościeżnicą lub innym elementem.
Powyższe przykłady to sytuacje, kiedy warto wezwać fachowców. Oszacują oni poziom zużycia okien i zaproponują najbardziej efektywne rozwiązanie.
Regulacja okien drewnianych i PCV – instrukcja
W internecie znajduje się wiele instrukcji regulacji okien drewnianych i PCV. Standardowe działania, takie jak wymiana uszczelki, to teoretycznie prosta czynność, ale tylko pozornie. Jak regulować okna? To skomplikowany i wieloetapowy proces, składający się między innymi z dokręcania śruby regulacyjnej, regulacji okuć i zawiasów i wielu innych, pomniejszych czynności.
Jakiekolwiek z tych działań, w sytuacji wykonania w sposób nieprawidłowy, może spowodować nawet trwałe zniszczenie ramy okiennej. Użycie zbyt dużej lub zbyt małej siły, wybór niewłaściwego narzędzia lub części to tylko kilka na to przykładów. Nie rekomendujemy regulacji okien drewnianych i PCV w sposób samodzielny. Instrukcja? Skorzystaj z usług profesjonalnego zespołu, takiego jak Serwis Meteo.