Jak prawidłowo wietrzyć mieszkanie zimą?

Niskie temperatury, opady śniegu i deszczu, a także wszechobecna wilgoć w powietrzu nie zachęcają do otwierania na oścież okien. Mieszkanie powinno być jednak regularnie wietrzone, zwłaszcza zimą. Jak prawidłowo wietrzyć mieszkanie? Sprawdź nasz poradnik!

Dlaczego wietrzenie mieszkania jest takie ważne?

Sezon jesienno-zimowy to okres, kiedy w naszych mieszkaniach mogą namnażać się wirusy i bakterie. Sprzyja temu wysoka temperatura, jaką w pomieszczeniach zapewnia centralne ogrzewanie. Groźne dla zdrowia drobnoustroje najczęściej przynosimy do domu z zewnątrz, ale także sami je emitujemy, np. kichając lub kaszląc w czasie przeziębienia. Jeśli chcemy chronić domowników przed negatywnym wpływem bakterii i wirusów, powinniśmy zadbać o prawidłowe wietrzenie mieszkania. Regularnie wietrzenie pomieszczeń chroni też przed nadmierną wilgocią, która osadza się na szybach i sprzętach np. w czasie gotowania czy kąpieli. To zaś sprzyja powstawaniu grzybów i pleśni w mieszkaniu.

Kiedy i jak wietrzyć mieszkanie?

Na kwadrans przed otwarciem okien należy zakręcić zawory termostatyczne przy grzejnikach, a samo wietrzenie powinno trwać stosunkowo krótko – jedynie 5-10 minut. Jeśli pozostawimy uchylone okno zbyt długo, mieszkanie może się po prostu wyziębić. Nie bójmy się otwierać skrzydeł okiennych na oścież – zapewni to szybki dopływ świeżego powietrza do pomieszczenia, ograniczy liczbę drobnoustrojów i pozwoli utrzymać optymalny poziom wilgotności w mieszkaniu. Pamiętajmy też o tym, żeby wietrzyć regularnie, najlepiej dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Zwracajmy szczególną uwagę na wietrzenie pomieszczeń, w których najbardziej zbiera się wilgoć – kuchni, łazienki, pralni. Uważajmy również na przeciągi – najlepiej nie otwierać jednocześnie okien znajdujących się po przeciwnych stronach mieszkania/pomieszczenia.

Mikrowentylacja okna – rozszczelnianie okien zimą

Wymiana powietrza w mieszkaniu nie powinna jednak ograniczać się tylko do krótkich, ale intensywnych sesji polegających na wietrzeniu. Bardzo ważna jest także mikrowentylacja okna oraz używanie nawiewników, które umożliwią stały dopływ świeżego powietrza do mieszkania. Mikrowentylacja to specjalne ustawienie skrzydła okiennego, które polega na odsunięciu go od ramy. Wystarczy zmienić położenie klamki, np. przesunąć ją do góry pod kątem. Rozszczelnienie okien nie wychładza pomieszczenia i zapewnia optymalną cyrkulację powietrza w pomieszczeniu. Nie zastępuje wietrzenia, ale wspomaga proces wymiany powietrza. Warto stosować ten zabieg w pomieszczeniach, w których powstaje dużo wilgoci. Innym sposobem są wspomniane nawiewniki okienne, które montuje się w górnej części ramy. Wspomagają one wentylację i wymuszają obieg powietrza w mieszkaniu.

Sprawdź okna przed sezonem zimowym

Codziennie otwierane i zamykane okna po pewnym czasie mogą nie działać prawidłowo. Uszkodzone uszczelki, szpary, przez które wnika chłodne powietrze, problemy z domykaniem okien – to bolączki, z którymi boryka się wielu właścicieli mieszkań i domów jednorodzinnych. Problemy te nie tylko zmniejszają komfort termiczny w pomieszczeniach, ale także powodują zwiększanie się wydatków na ogrzewanie. Właśnie dlatego przed sezonem jesienno-zimowym należy przeprowadzić przegląd okien. Serwis Meteo świadczy kompleksowe usługi związane z naprawą okien w Warszawie i okolicach – zajmuje się konserwacją i serwisem okien.