Jak konserwować okna plastikowe? Mini-poradnik

Okna plastikowe, czyli wykonane z PCV, są bardzo popularne w polskich domach – mają wiele zalet, do których należy m.in. atrakcyjna cena i dobre parametry techniczne. Odpowiednia konserwacja okien plastikowych pozwoli dłużej cieszyć się ich sprawnym działaniem, dlatego warto dowiedzieć się, jak dbać o okna PCV. Przedstawiamy praktyczne sposoby i podpowiadamy, kiedy warto przekazać sprawy w ręce ekspertów.

Jak dbać o okna plastikowe? Zacznijmy od podstaw

Okna plastikowe są wykonane z tworzywa sztucznego PCV, czyli polichlorku winylu. Charakteryzują się odpornością na uszkodzenia mechaniczne, są szczelne i dobrze chronią przed czynnikami atmosferycznymi – deszczem, śniegiem, wiatrem czy niską temperaturą. Chociaż nie wymagają renowacji, warto wiedzieć, jak odpowiednio o nie dbać i jak konserwować okna PCV.

Najważniejsze jest regularne mycie i usuwanie zanieczyszczeń, które pojawiają się na szybach, ramach i w dolnej części ościeżnicy. Oczywiście samo mycie okien i ram nie wystarczy. Warto też pamiętać o okuciach czy zawiasach, w których często gromadzi się brud i kurz

Przed przystąpieniem do czyszczenia profili okiennych najlepiej dokładnie odkurzyć każdy element, na przykład przy pomocy specjalnej wąskiej ssawki ze szczotką. W ten sposób dotrzemy do wszystkich zakamarków i usuniemy zalegające tam zanieczyszczenia, które mogą utrudniać zamykanie i otwieranie okien, a w konsekwencji prowadzić do problemów ze szczelnością profili. 

Pamiętajmy również o czyszczeniu uszczelek, na których może gromadzić się np. wilgoć lub nawet groźna dla zdrowia pleśń. Do mycia używajmy łagodnych detergentów oraz miękkich ściereczek, np. z mikrofibry. Unikajmy ostro zakończonych szczotek i innych narzędzi, które mogą porysować okno.

Jak konserwować okna plastikowe? Dbaj o okucia i uszczelki

Przed sezonem jesienno-zimowym, a także po jego zakończeniu, warto sprawdzić stan zawiasów i okuć okiennych. Nasze obawy powinny wzbudzić wszelkie problemy z użytkowaniem okien, np. skrzydło zaczyna opadać, a my musimy wkładać więcej siły w jego zamykanie lub otwieranie. To jasny sygnał, żeby wezwać fachowca, który sprawdzi, co jest przyczyną usterki. Warto również regularnie smarować okucia okienne specjalnym preparatem, który zabezpiecza je przed brudem i usprawnia ich pracę. W tym celu można zastosować np. smar silikonowy z końcówką ułatwiającą aplikację.

Nie możemy też zapominać o uszczelkach, które są elementem eksploatacyjnym podatnym na uszkodzenia. W tym przypadku również konieczne jest używanie odpowiednich smarów – preparatów zwiększających elastyczność uszczelek i przedłużających ich żywotność. Nie musimy robić tego samodzielnie – warto zlecić pracę fachowcom. Przegląd okien trzeba jednak wykonywać regularnie. Pamiętajmy o tym, że konserwacja okien PCV pozwala przedłużyć ich żywotność i sprawia, że rachunki za ogrzewanie w sezonie jesienno-zimowym są niższe.

Jak dbać o okna PCV? Ustawienie adekwatne do pory roku

Nie każdy wie o tym, że okna z PCV można regulować, zwiększając lub zmniejszając stopień docisku skrzydła do ramy. Ustawienie w tzw. trybie letnim, pozwala cieszyć się lepszą wentylacją i zapobiega osadzaniu się wilgoci na szybach. Z kolei tryb zimowy, polegający na zwiększeniu docisku do ramy, pozwala na zwiększenie poziomu izolacyjności termicznej i eliminuje straty ciepła. Zmiana ustawienia okien polega na odpowiednim przekręceniu zaczepu w okuciach – warto zlecić wykonanie tej pracy ekspertom, którzy przy okazji sprawdzą stan okien i wyeliminują inne problemy.