Czy warto zamontować nawiewniki okienne?

Utrzymanie optymalnego poziomu cyrkulacji powietrza w domu zapewnia mieszkańcom prawdziwy komfort – na szybach nie osadza się para wodna, a ściany nie są narażone na wilgoć. Jednym z najważniejszych elementów poprawiających cyrkulację w mieszkaniu są nawiewniki okienne. Jakie wybrać? Czy warto w ogóle sięgać po to rozwiązanie?

Montaż nawiewników okiennych – kiedy warto się zdecydować?

Nawiewniki okienne dostarczają do pomieszczenia świeże powietrze z zewnątrz, dzięki czemu zapobiegają występowaniu problemów związanych ze zbyt szczelnymi oknami. Kiedy w domu nie ma odpowiedniej cyrkulacji, na ścianach mogą pojawiać się zarodniki grzybów i pleśni, a to bardzo negatywnie wpływa na zdrowie mieszkańców. Nieprawidłowy obieg powietrza może wywoływać alergie, choroby układu oddechowego oraz inne groźne schorzenia. Pierwszym sygnałem jest osadzanie się pary wodnej na szybach – to najczęstszy dowód na to, że obieg powietrza jest zaburzony. Wilgoć może się również skraplać na ścianach. Nawiewniki wspomagają wentylację grawitacyjną i wymuszają cyrkulację powietrza, dzięki czemu zużyte masy są odprowadzane do kratek wentylacyjnych i usuwane z pomieszczenia.

Rodzaje nawiewników

Inwestorzy chcący poprawić cyrkulację powietrza w mieszkaniu mogą wybierać spośród różnych rodzajów nawiewników. Na rynku dostępne są między innymi nawiewniki higrosterowane, które zostały wyposażone w specjalną taśmę poliamidowej. Element ten analizuje poziom wilgotności w mieszkaniu i samodzielnie dostosowuje ilość powietrza dostarczanego z zewnątrz.

Na rynku są również nawiewniki ciśnieniowe – samoregulujące. W ich przypadku dopływ powietrza jest uzależniony od różnicy ciśnienia w mieszkaniu i na zewnątrz. Wraz ze wzrostem różnicy ciśnień, zwiększana jest również cyrkulacja powietrza.

Można także zainwestować w nawiewniki sterowane ręcznie. W takiej sytuacji to sam użytkownik decyduje o tym, ile powietrza ma zostać dostarczane do pomieszczenia i odpowiednio ustawia nawiewniki okienne. Regulacja odbywa się za pomocą mechanicznej przepustnicy.

Kolejnym rodzajem są nawiewniki okienne z filtrem. To rozwiązanie szczególnie polecane w dużych aglomeracjach oraz miastach, w których występuje znaczne zanieczyszczenie powietrza. Zamontowanie nawiewników wyposażonych w filtry może uchronić mieszkanie przed pojawieniem się ciemnego osadu na ścianach.

Nawiewniki okienne a straty ciepła

Nawiewniki, czyli elementy poprawiające obieg powietrza w mieszkaniu składają się z tzw. czerpni, zamontowanej po zewnętrznej stronie okna oraz regulatora – znajdującego się po stronie wewnętrznej. Często część umieszczona na zewnątrz jest dodatkowo wyposażona w okap, który chroni np. przed deszczem. 

Czy nawiewniki powodują utratę ciepła? Takie wrażenie może odnieść wielu użytkowników, jednak należy zwrócić uwagę na to, że w tym przypadku korzyści przewyższają ewentualne niedogodności. Używanie nawiewników z całą pewnością nie generuje takich strat jak częste wietrzenie domu.

Nawiewniki doprowadzające świeże powietrze możemy z powodzeniem zamontować na okna, które już mamy w domu. Elementy umieszcza się w górnej części ramy. 

Właściwa wentylacja pomieszczeń

W razie problemów z właściwą wentylacją pomieszczeń warto skonsultować się z profesjonalną firmą, która specjalizuje się w konserwacji i naprawie okien. Serwis Meteo oferuje bogaty katalog usług, które pomagają zachować odpowiedni poziom cyrkulacji powietrza (w tym uszczelnianie i regulację okien), a także zadbać o właściwe funkcjonowanie okien w mieszkaniu.