Czy można zrobić z okna rozwiernego okno rozwierno-uchylne?

Nowoczesne okna rozwierno-uchylne zapewniają nam pełen komfort użytkowania – można je nie tylko otworzyć na oścież, ale w razie potrzeby również uchylić, żeby wpuścić do pomieszczenia nieco świeżego powietrza. A co ze skrzydłami, których nie da się uchylić? Czy można zrobić z okna rozwiernego okno rozwierno-uchylne?

Okno rozwierno-uchylne – co to znaczy?

W sprzedaży dostępnych jest wiele rodzajów okien, m.in.:

  • fix (nieotwierane),
  • uchylne,
  • rozwierne,
  • uchylno-rozwierne,
  • obrotowe,
  • przesuwne (pionowo lub poziomo).

Okna rozwierno-uchylne to jedne z najpopularniejszych rodzajów okien dostępnych na rynku. Występują w różnych rozmiarach do wyboru – od niewielkich okien 565 x 1135 mm, aż po większe modele np. 1165 x 1435 mm. Dzięki zastosowaniu specjalnych okuć skrzydło można zarówno otworzyć, jak i uchylić od góry. To bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się pełną funkcjonalnością okien.

Zwykle przy oknach dwuskrzydłowych, jedno z nich jest rozwierno-uchylne, a drugie jedynie rozwierne. Czym wyróżniają się nowoczesne okna rozwierno-uchylne i jakie są ich zalety?

  • Pozwalają przewietrzyć pomieszczenie bez otwierania skrzydła na oścież.
  • Sprawdzają się w pomieszczeniach o małym metrażu, gdzie całkowite otwarcie okna nie zawsze jest możliwe.
  • Uchylenie okna nie wymaga zdejmowania przedmiotów z parapetu.
  • Funkcja mikrowentylacji (rozszczelnienia) okien pozwala na dopływ świeżego powietrza bez otwierania okna.

Jak ustawić okno w odpowiedniej pozycji? Wystarczy odpowiednio obrócić klamkę. Kiedy ta jest przekręcona pod kątem 90 stopni, okno można otworzyć. Pozycję uchylną, w której skrzydło jest otwarte od góry, zapewnia obrót klamki o 180 stopni w górę. Z kolei po przekręceniu klamki w dół okno jest szczelnie zamknięte.

Czy można zrobić z okna rozwiernego okno rozwierno-uchylne?

Przerobienie okna na rozwierno-uchylne jest możliwe – często taka potrzeba pojawia się, gdy chcemy zmienić przeznaczenie pomieszczenia, w którym znajduje się okno. Przy budowie domu lub wykańczaniu mieszkania często staramy się oszczędzać i wybieramy najtańsze okna, do których należą zwykłe skrzydła otwierające się na prawo lub lewo. Z kolei w pomieszczeniach rzadko użytkowanych wstawiamy okna uchylne, które w ogóle nie otwierają się na oścież. Po jakimś czasie możemy chcieć zwiększyć możliwości otwierania okna. Zmiana może też być podyktowana generalnym remontem mieszkania – wtedy zwykle planujemy wymianę okien na bardziej nowoczesne i lepiej spełniające nasze oczekiwania.

Nie zawsze konieczny jest zakup nowych skrzydeł – można też przerobić stare okna. W większości przypadków wystarczy wymiana okuć, chociaż czasem wymagana jest bardziej radykalna interwencja. Czy można zrobić z okna rozwiernego okno rozwierno-uchylne samodzielnie, bez konsultacji ze specjalistą? Nie jest to łatwe zadanie, zwłaszcza gdy nie mamy doświadczenia w takich naprawach. Jeśli zrobimy to nieprawidłowo, możemy spowodować usterkę, która skutkować będzie np. problemami z zamykaniem okien lub wypadaniem skrzydła z zawiasów. Czasem taka ingerencja kończy się wymianą okna. Warto też wiedzieć, że dodanie funkcji uchylania skrzydła nie zawsze jest możliwe – dotyczy to między innymi okien starego typu lub okien stałych – wówczas konieczna jest wymiana. Najlepiej zamówić profesjonalny serwis okien, który przede wszystkim sprawdzi, czy przeróbka jest możliwa, wykona pracę zgodnie ze sztuką, a także zapewni gwarancję na świadczone usługi.