Okna z PCV są jednym z najpopularniejszych rodzajów stolarki okiennej. Gwarantują wysoki poziom szczelności, są estetyczne, trwałe, a ich cena jest bardzo atrakcyjna. Co jednak zrobić, gdy szyba w oknie ulegnie uszkodzeniu, np. w wyniku uderzenia? Czy można wymienić szyby w oknach plastikowych?
Jak zbudowane są okna PCV?
Obecnie montowane w domach nowoczesne okna plastikowe są tworzone nie z jednego, a z minimum dwóch pakietów szyb. Tzw. szyby zespolone gwarantują jeszcze niższy poziom przepuszczalności cieplnej i optymalną izolację akustyczną, co przekłada się na komfort mieszkańców i mniejsze rachunki za ogrzewanie.
Pomiędzy taflami szkła tworzącymi szybę zespoloną znajduje się gaz szlachetny, np. argon, który chroni przed utratą ciepła z pomieszczenia. Szyby zespolone są trwałe, a ich wytrzymałość na uszkodzenia zwiększa się poprzez zastosowanie specjalnych laminatów. Nie oznacza to jednak, że są niezniszczalne – silne uderzenie, np. piłką lub konarem drzewa w czasie nawałnicy może spowodować, że szyby zostaną wybite. Szyby mogą też zostać zarysowane, np. przez pazury psa, który drapie w drzwi tarasowe, domagając się wypuszczenia na zewnątrz. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy można wymienić szyby w oknach plastikowych? A może lepiej zamontować nowe okno?
Czy można wymienić same szyby w oknach plastikowych?
Wymiana szyby w oknie PCV jest możliwa, co więcej, w większości przypadków opłaca się bardziej niż zakup nowego skrzydła okiennego. Warto jednak wiedzieć, że jeśli uszkodzeniu ulegnie tylko jedna tafla szkła, to i tak konieczna jest wymiana całego pakietu szybowego, a zatem dwóch (lub więcej) szyb. Oczywiście możemy myśleć o wykorzystaniu nieuszkodzonej szyby i połączeniu jej z nową, jednak nie jest to dobry pomysł. Takie rozwiązanie nie będzie trwałe i nie gwarantuje szczelności okna.
Jak wymienić szybę w oknie PCV?
Najlepiej zlecić to profesjonalistom, np. szklarzowi lub zamówić nową szybę u producenta okien. Bardzo ważny jest dokładny pomiar pakietu szybowego – sprawdzenie jego wysokości, szerokości i grubości. Ostatni wymiar jest szczególnie istotny – pakiet powinien idealnie przylegać do ramek – nie może być zbyt cienki lub zbyt gruby. Żeby pomiary były precyzyjne, należy częściowo zdemontować listwy szybowe. Oczywiście można też skorzystać z pomocy fachowca, który samodzielnie wymierzy szybę i zamówi odpowiedni pakiet.
Ile trwa wymiana szyb w oknie PCV?
W zależności od rodzaju okna, jego rozmiarów oraz liczby szyb w pakiecie, oczekiwanie na dostarczenie zamówienia od producenta może zająć od kilku do kilkunastu dni. Na zwykłe pakiety szybowe wypełnione argonem czeka się krócej, z kolei wielkoformatowe okna o niestandardowym kształcie i nietypowej konstrukcji wymagają więcej cierpliwości. Jeśli szczególnie zależy nam na czasie, np. ze względu na warunki atmosferyczne, możemy zamówić szybę u szklarza – powinien dostarczyć ją szybciej. Sam montaż pakietu szybowego nie jest czasochłonny i fachowiec upora się z tym w pół godziny.
Wymieniać szyby samodzielnie czy skorzystać z pomocy?
Samodzielna wymiana szyby w oknie plastikowym nie jest skomplikowana, a do tego tańsza niż korzystanie z usług firm. Niestety istnieje ryzyko uszkodzenia pakietu w trakcie montażu – zdarzają się przypadki, że szyby pękają, kiedy wymienia je osoba niedoświadczona. Lepiej zatem zadzwonić po fachowca, który ma doświadczenie w tym zakresie.
Kiedy wymienić całe okna?
Wiemy już, czy można wymienić szyby w oknach plastikowych. A kiedy warto zdecydować się na montaż nowej stolarki PCV? Dotyczy to przypadków, gdy okno jest mocno uszkodzone, a oprócz szyb ucierpiały ramy oraz inne elementy konstrukcyjne.
Wymianę całego okna można też rozważyć, gdy stolarka w naszym domu jest już dość wiekowa, a co za tym idzie – pojawiają się nieszczelności lub skrzydło opada i ociera o ramę. Takie problemy często można jednak usunąć, wystarczy skorzystać z usług firmy oferującej naprawę okien.