Przeciekające okno to dotkliwy problem – zwłaszcza jesienią i zimą. W pomieszczeniu staje się wilgotno i chłodno, co niekorzystnie wpływa na komfort domowników. Zwiększony poziom wilgoci może prowadzić do rozwoju pleśni, która nie tylko stanowi defekt estetyczny, ale też jest sporym zagrożeniem dla naszego zdrowia. W niebezpieczeństwie są też znajdujące się w domu drewniane przedmioty – przede wszystkim meble i rama samego okna.
To, że okno przecieka, może też okazać się źródłem sporych wydatków. Mowa nie tylko o kosztach leczenia członków rodziny, odgrzybianiu i naprawach zniszczonych sprzętów, ale też zwiększonych rachunkach za ogrzewanie. Nieszczelności powodują bowiem ubytki ciepła i przyczyniają się do spadku wydajności instalacji CO. Tego typu usterki należy więc jak najszybciej usunąć. W nowym wpisie wyjaśniamy, co może być przyczyną tego stanu rzeczy oraz radzimy, co zrobić, kiedy okno przecieka.
Woda przecieka pod oknem – możliwe przyczyny
Kiedy zauważymy, że okno PCV przecieka, warto zacząć od wykrycia przyczyny – od niej zależy sposób usunięcia awarii. Najczęściej problemy z nieszczelnością okien są wynikiem następujących czynników:
- uszkodzona lub nieodpowiednio zamontowana uszczelka: znajdująca się między ramą a skrzydłem okna uszczelka jest odpowiedzialna za utrzymanie szczelności i izolacji termicznej. Jej awarie mogą skutkować przeciekaniem okna;
- odkształcenia lub źle osadzone skrzydło okna: wszystkie deformacje lub błędy montażowe mogą prowadzić do przeciekania;
- nieodpowiedni spadek parapetu: parapet zewnętrzny powinien mieć właściwe nachylenie – tak, aby woda spływała z niego z dala od okna. Jeśli jest on zbyt mały lub parapet okaże się całkowicie płaski, woda może zacząć gromadzić się przy oknie i przeciekać;
- wadliwe działanie otworów odwadniających: ich zapchanie prowadzi do kumulacji wilgoci
- uszkodzenia mechaniczne: okna mogą ulec uszkodzeniu na skutek działania warunków atmosferycznych lub uderzeń, co może prowadzić do przeciekania.
Przeciekają okna – co robić? Najważniejsze sposoby naprawy
Metoda naprawy przeciekającego okna jest uzależniona od przyczyny usterki. W zależności od rodzaju tego aspektu naprawa będzie polegać na:
- wymianie uszczelki;
- wymianie lub ponownym wypozycjonowaniu parapetu;
- przepchaniu otworów odwadniających.
W skrajnych sytuacjach konieczna może być wymiana całego okna. Tak będzie w przypadku poważnych deformacji ramy okiennej lub jej nieodwracalnego uszkodzenia.
Okna plastikowe przeciekają. Czy można naprawić je samodzielnie?
Operacje takie jak przepchanie odwodnienia lub wymiana uszczelki mogą wydawać się łatwe nawet dla osób bez doświadczenia w serwisie okien. To jednak tylko pozory. Jeśli więc zależy nam na skutecznej naprawie okna, to zadanie powierzmy specjalistom.
Warto to zrobić również ze względu na pewność co do prawidłowego zdiagnozowania usterki. Z usług profesjonalnego serwisu powinniśmy też korzystać przynajmniej raz w roku w celu przeprowadzenia kompleksowego przeglądu. W ten sposób można uniknąć wielu awarii, często prowadzących właśnie do tego, że okna plastikowe przeciekają.