Budowa okna plastikowego. Z jakich elementów zbudowane jest okno PCV?

Okna PCV mają wiele zalet – są estetyczne, funkcjonalne, zapewniają ochronę termiczną i akustyczną, a do tego pasują do różnych stylów aranżacji wnętrz. Jak wygląda budowa okna PCV? Z czego składa się skrzydło okna i na co należy zwrócić uwagę przy jego zakupie? Sprawdź nasz poradnik! 

Elementy okna PCV

Wbrew pozorom okno nie składa się jedynie z szyby, ramy oraz klamki. Przekrój okna PCV jest dużo bardziej skomplikowany, a jego konstrukcja może być różna – w zależności od zastosowanej technologii i tego, jakie parametry chce uzyskać producent. Zacznijmy od wyjaśnienia podstawowych pojęć. Framuga okienna, często mylona z ościeżnicą, to nic innego jak wnęka pomiędzy fasadą ściany wewnątrz pomieszczenia, a powierzchnią okna. Jeśli chodzi o konstrukcję okien plastikowych, to w pierwszej kolejności warto wymienić profile okna PCV, które mają budowę komorową. Im większa liczba komór, tym wyższy poziom izolacyjności termicznej, a co za tym idzie – mniejsze straty ciepła. Obecnie najpopularniejsze są okna z pięcioma komorami, chociaż można spotkać również modele wyposażone w więcej komór.

Budowa okna plastikowego – okucia

Okucia stanowią specjalny mechanizm okna PCV, który pozwala ustawiać je w różnych pozycjach – rozwiernej, uchylnej, rozwierno-uchylnej. Te elementy konstrukcyjne mogą być montowane na ramie skrzydła oraz na ramie ościeżnicy okna. Okuciami sterujemy za pomocą klamki. Oprócz podstawowych funkcji – otwierania i uchylania, okucia pozwalają również na ustawienie okna w pozycji mikrowentylacji lub regulacji docisku skrzydła do ramy okiennej PCV. Mogą także chronić przed włamaniem – na rynku dostępne są okna wyposażone np. w specjalne okucia antywyważeniowe.

Zespolone szyby okienne

Kolejny element to oczywiście szyby, które obecnie najczęściej występują w formie zespolonej. Pakiety zespolone tworzą minimum dwie tafle szkła. Pomiędzy nimi umieszcza się specjalne ramki dystansowe oraz gaz szlachetny, np. argon lub ksenon. Tworzona w ten sposób przestrzeń pozwala na poprawę poziomu izolacyjności cieplnej okien. Pakiety wykorzystujące dwie tafle szkła to standard, ale obecnie na rynku można znaleźć okna wieloszybowe, w których umieszczono minimum 3 tafle. Tego typu rozwiązania pozwalają na uzyskanie współczynnika przenikania ciepła na poziomie 0,5 W/(m2K), podczas gdy standardowe okna są w stanie osiągnąć 1,1 W/(m2K).

Wśród różnych typów szyb okiennych dostępnych na rynku możemy wyróżnić szyby specjalnego przeznaczenia, między innymi pakiety energooszczędne, przeciwsłoneczne, bezpieczne, antywłamaniowe oraz o podwyższonym poziomie izolacji akustycznej.

Uszczelki okienne

Okna z PCV są wyposażone w uszczelki przyszybowe oraz oporowe (wrębowe, odbojowe). Te elementy chronią przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych – zabezpieczają przed przedostawaniem się wilgoci do wnętrza profilu, a także przed wiatrem, kurzem i hałasem z zewnątrz. Prawidłowo działające uszczelki gwarantują zatem komfort w pomieszczeniach. Uszczelki przyszybowe są umieszczane po wewnętrznej i zewnętrznej stronie skrzydła. Charakteryzują się dużą elastycznością, muszą też być odporne na różne czynniki środowiskowe.Aby okna PCV zachowały wszystkie swoje właściwości na dłużej, zalecana jest regularna konserwacja okien plastikowych. Prace serwisowe obejmują między innymi  oczyszczenie ram, regulację okuć, smarowanie mechanizmów oraz wymianę uszczelek w oknach. W celu przeprowadzenia wszystkich zabiegów konserwacyjnych najlepiej zamówić profesjonalny serwis okien.