Okna dwuszybowe czy trzyszybowe? Jakie znaczenie ma grubość pakietów szybowych?

Współczynnik przenikania ciepła okna to jeden z najważniejszych czynników wpływających na to, ile energii potrzeba będzie do ogrzania danego pomieszczenia. W największej mierze zależy on od liczby szyb. Na rynku dostępne są okna dwu- i trzyszybowe. Lepszą izolację oferują te drugie, ale nie znaczy to, że zawsze będą one lepszym wyborem. Co więc kupić – okna dwuszybowe czy trzyszybowe? Czym cechują się oba rozwiązania?

Współczynnik przenikania ciepła – okna dwuszybowe i trzyszybowe 

Rodzaj pakietu szybowego w bezpośredni sposób wpływa na izolacyjność okna. Pakietem szybowym określa się część okna złożoną z szyb oraz ramek okiennych wraz z przestrzenią między nimi (dla zmniejszenia przenikania ciepła wypełniona gazem szlachetnym). Jak już wspomnieliśmy, we współczesnych oknach stosuje się dwa rodzaje pakietów:

  • pakiety dwuszybowe: jeszcze niedawno były standardem w budownictwie mieszkaniowym. Ze współczynnikiem przenikania ciepła wyższym niż U = 1 W/(m2K), nie spełniają jednak Warunków Technicznych dla nowych domów. Nadal jednak mogą być używane do prac modernizacyjnych lub w nowych budynkach gospodarczych;
  • pakiety trzyszybowe: dzięki dwóm komorom oraz dodatkowej szybie mają dużo niższy współczynnik przenikania ciepła. Spełniają więc normy dla budynków energooszczędnych. Na ich użycie warto też zdecydować się w starszych obiektach – np. po dociepleniach. 

Okna dwuszybowe a trzyszybowe. Kiedy można zaoszczędzić?

Chociaż w porównaniu do okien trzyszybowych, modele dwuszybowe zapewniają dużo gorszą izolację, w niektórych przypadkach mogą być dobrym rozwiązaniem. Jako że są tańsze, na ich montaż warto zdecydować się w:

  • budynkach gospodarczych, piwnicach, garażach itp. Jeśli pomieszczenie nie jest przeznaczone do zamieszkania, normy nie wymagają montażu okien trzyszybowych.
  • mieszkaniach w nieocieplonych budynkach. Ciepło z pomieszczeń ucieka nie tylko przez okna. Jeśli ściany domu nie są ocieplone, nawet po montażu okien trzyszybowych nie zauważymy znaczącej różnicy. Przy okazji remontu nieobejmującego termomodernizacji lepszym rozwiązaniem będzie więc wybór okien dwuszybowych – tym bardziej że ich nowoczesne modele są dużo cieplejsze niż wiekowa stolarka.  

Okna trzyszybowe. Kiedy ich użycie jest konieczne?

Montaż okien trzyszybowych jest wymagany przez Warunki Techniczne dla nowych budynków mieszkalnych. Na taką inwestycję warto jednak zdecydować się również planując gruntowny remont. Po ociepleniu domu właściwości izolacyjne tego typu okien pozwolą do absolutnego minimum ograniczyć straty ciepła. Niski współczynnik U okazuje się również kluczowy w przypadku dużych przeszkleń, w których stosunek powierzchni szyby do powierzchni ramy jest niekorzystny. Dzięki pakietom trzyszybowym nawet spore okna nadal mogą być ciepłe. Wybierając między oknami trzyszybowymi a dwuszybowymi, warto jednak pamiętać, że współczynnik przenikania ciepła zależy nie tylko od liczby szyb. Wpływają na niego też takie czynniki jak liczba komór w ramie, materiał, z którego jest wykonana czy metoda wtłaczania gazu do wnętrza pakietów. Decyzję o wyborze konkretnego modelu należy więc podjąć po przeanalizowaniu parametrów różnych produktów, a następnie, aby uniknąć ewentualnych uszkodzeń, do ich konserwacji zatrudniać firmę specjalizującą się w serwisie okien.