Okna mogą stanowić poważne zagrożenie dla małych dzieci, które są ruchliwe, pomysłowe, ciekawe świata i często trudne do upilnowania. Niestety nawet małe dzieci są w stanie pchnąć otwarte okno, w skutek czego może dojść do poważnego wypadku. Poradzimy, jak zabezpieczyć okna przed dzieckiem i ograniczyć ryzyko!
Kiedy dziecko zaczyna stawiać pierwsze kroki i poznawać świat na własną ręką, okna i drzwi balkonowe mogą stać się dla niego prawdziwym wyzwaniem, a jednocześnie zagrożeniem. Zadaniem rodziców i opiekunów jest takie ich zabezpieczenie, aby ryzyko wypadku ograniczyć do minimum.
Jak zabezpieczyć okna przed dzieckiem – podstawowe zasady
Oczywiście, nigdy nie możemy być pewni, że nie dojdzie do przykrego zdarzenia, istnieje jest jak kilka zasad, których warto przestrzegać, aby zapewnić dziecku bezpieczną zabawę w pobliżu okien.
Stały nadzór nad dzieckiem
Pierwszą i podstawową zasadą, której musimy się trzymać, jest stały nadzór nad dziećmi. Zasada ta nie dotyczy jedynie sytuacji, gdzie zagrożeniem może być okno lub drzwi balkonowe. Nasze dzieci mają nieograniczone pomysły przy odkrywaniu świata, dlatego rodzice lub opiekunowie powinni mieć tzw. “oczy dookoła głowy”. Od najmłodszych lat warto także uświadamiać dziecku jakie zagrożenia mogą wiązać się z zabawą przy otwartych oknach lub na balkonie.
Bezpieczny rozstaw sprzętów w pomieszczeniu
W zapewnieniu bezpieczeństwa bez wątpienia pomoże także odpowiednia aranżacja wnętrza. Im mniej sprzętów będzie usytuowanych w pobliżu okna, tym dziecko będzie miało trudniejszy dostęp do parapetów i klamek. Szczególnie istotne są tu wszelkiego rodzaju sofy, szafki, półki, a także krzesła i stoliki, a przede wszystkim łóżeczko dziecięce. Budowa piramidy z mebli może być dla dziecka nie lada przyjemnością, która niestety może się źle skończyć. Zadbajmy zatem, aby meble i przedmioty – szczególnie w pokoju dziecka – były odpowiednio ustawione i zabezpieczone.
Zabezpieczenia okien – okucia, klamki i blokady
Pamiętajmy, że większość wypadków dzieci związanych z oknami zdarza się wiosną i latem, kiedy okna są otwarte. W związku z tym szczególną wagę musimy przykładać do zabezpieczenia otwierania i zamykania skrzydeł.
Same okucia okienne nie stanowią zabezpieczenia przed samodzielnym otwarciem okna przez dziecko! Na szczęście współcześnie stosowane rozwiązania (np. w oknach uchylnych) umożliwiają różne sposoby otwierania i zamykania okien oraz montaż różnych typów zabezpieczeń.
Starając się zabezpieczyć okno przed nieumyślnym otwarciem przez dzieci na pewno warto rozważyć montaż klamki wyposażonej w zamek na kluczyk, która może być zainstalowana w używanym już oknie. Dzięki takiej klamce mamy możliwość zablokowania okna w pozycji zamkniętej oraz w pozycji uchylonej – do wietrzenia. Zmiana pozycji skrzydła możliwa jest jedynie po przekręceniu kluczyka. Zamek z kluczykiem to także dodatkowe zabezpieczenie okna przed włamaniem.
Skutecznym i niedrogim sposobem na zabezpieczenie okien przed otwarciem są też specjalne blokady okienne. Przeważnie składają się ze stalowej linki, której końce montowane są w ramie oraz na skrzydle okna. Długość linki warunkuje wielkość szczeliny powstającej po otwarciu okna. Pełne otwarcie skrzydła (np. do mycia) dostępne jest po odblokowaniu zabezpieczenia kluczykiem lub przyciskiem. Na rynku dostępne są blokady od wielu producentów, dzięki czemu można wybrać model, który będzie odpowiadał naszym wymaganiom. Tego typu blokada potrafi utrzymać obciążenie nawet ok. pół tony.
Montaż wszelkich zabezpieczeń okuć oraz stolarki okiennej warto zlecić profesjonalnej firmie zajmującej się serwisowaniem okien i regulacją okuć.
Okna bezpieczne dla dzieci – o czym warto pamiętać
Pomysłowość dziecka nie zna granic, dlatego nigdy nie możemy jej lekceważyć. Małe dzieci mogą używać czegokolwiek, aby dostać się wyżej (np. na parapet), a mogą zmieścić się w przestrzeniach o szerokości zaledwie 12 centymetrów! Dlatego porozmawiajmy z dziećmi o niebezpieczeństwach związanych z zabawą w pobliżu okien, szczególnie na wyższych piętrach domu i na balkonach. Zadbajmy o odpowiednie zabezpieczenia stolarki okiennej oraz okuć i miejmy “oczy dookoła głowy”.