Kiedy najlepiej przeprowadzić konserwację okien

Szczelne i prawidłowo działające okna gwarantują ochronę przed wiatrem i wilgocią, zapewniają izolację akustyczną oraz termiczną. Regularne zabiegi pielęgnacyjne, dbanie o uszczelki, okucia oraz inne elementy konstrukcyjne pozwolą nam użytkować okna przez długie lata. Konserwacja okien – sprawdź, kiedy warto ją przeprowadzić i jakie zabiegi się z nią wiążą.

Dlaczego trzeba konserwować okna?

Samo mycie szyb i ram okiennych łagodnymi detergentami to nie wszystko – wiele osób zapomina, że uwagę trzeba także poświęcić zawiasom, okuciom, uszczelkom oraz innym elementom okien, które z czasem ulegają zużyciu. Konserwacja okien pozwala uniknąć wielu problemów, np. związanych z nieszczelnością skrzydeł i wychładzaniem się pomieszczeń. Regularnie wykonywane zabiegi zabezpieczą okna przed skrzypieniem, ocieraniem o ościeżnicę i znacznie przedłużą ich żywotność.

Kiedy należy wykonać konserwację okien?

Pierwszym symptomem świadczącym o tym, że okna wymagają konserwacji, jest pogorszenie walorów użytkowych skrzydeł. Okna nie chcą się zamknąć, stawiają wyraźny opór i trzeba używać siły, żeby je dopchnąć? A może pojawiły się nieszczelności, przez które przenika wiatr i wilgoć? Jeśli zauważymy takie objawy, warto dokładnie przyjrzeć się przyczynie problemu. Szczególną uwagę należy zwrócić na okna przed rozpoczęciem sezonu jesienno-zimowego. To właśnie wtedy są one najbardziej narażone na negatywne czynniki atmosferyczne, takie jak niska temperatura, opady deszczu i śniegu. Również wtedy muszą nas najbardziej chronić, dlatego dobrze jest zrobić przegląd okien jesienią. Warto też sprawdzić działanie okien na wiosnę i upewnić się, że przez zimę ich parametry nie uległy pogorszeniu.

Konserwacja okien przed zimą

Jakie zabiegi obejmuje konserwacja okien? W pierwszej kolejności ramy okienne zostają dokładnie oczyszczone z wszelkich zanieczyszczeń. Kolejnym krokiem jest regulacja okien (okuć), np. zmiana docisku skrzydła okiennego do ramy. Konserwacja okien przed zimą powinna też uwzględniać smarowanie ruchomych elementów specjalnymi produktami zabezpieczającymi przed korozją i zmniejszającymi tarcie. Smarowania wymagają również uszczelki. Żeby upewnić się, że okna są odpowiednio przygotowane do sezonu zimowego, należy wykonać test kartki, czyli włożyć kawałek papieru między skrzydło a ościeżnicę. Jeśli po zamknięciu okna kartki nie można wyciągnąć, oznacza to, że okno jest odpowiednio szczelne.

Jeżeli zależy nam na poprawnym wykonaniu wszelkich zabiegów konserwacyjnych i właściwym zabezpieczeniu okien przed zimą, najlepiej skorzystać z oferty profesjonalnej firmy zajmującej się serwisowaniem okien. Nasza firma Serwis Meteo, z siedzibą w Warszawie, zapewnia kompleksowe usługi naprawy i konserwacji okien we wszystkich dzielnicach stolicy oraz w okolicznych miejscowościach (m.in. w Pruszkowie, Łomiankach i Markach). Zapraszamy do kontaktu.