Ręczna regulacja docisku skrzydła do ościeżnicy pozwala poprawić komfort termiczny w pomieszczeniu i dostosować go do panującej aktualnie pory roku. Konstrukcja nowoczesnych okien PCV umożliwia ustawianie ich położenia w trybie lato/zima. Jak regulować szczelność okien plastikowych? Dlaczego jest to tak istotne?
Kiedy i jak regulować okna plastikowe?
Nieszczelne okno to straty ciepła, wyższe rachunki za ogrzewanie, poczucie chłodu w pomieszczeniu pomimo działającego ogrzewania, ale także słabsza ochrona przed hałasami z zewnątrz. Żeby poprawić funkcjonalność okien, warto regularnie sprawdzać ich stan techniczny – najlepiej przed rozpoczęciem sezonu zimowego i na wiosnę. Dobrym pomysłem jest również poprawa ich szczelności poprzez regulację docisku uszczelki do ramy. Pozwala to zwiększyć lub zmniejszyć poziom mikrowentylacji w pomieszczeniu i dostosować go do warunków atmosferycznych panujących za oknem. Latem, kiedy na zewnątrz jest cieplej, można zmniejszyć szczelność skrzydła, zimą zaś – zwiększyć stopień rozszczelnienia okna, żeby ograniczyć straty ciepła. Jak wyregulować okna, żeby czuć się komfortowo przez cały rok?
Regulacja okien lato-zima
Producenci okien plastikowych wiedzą, że zbyt szczelne okna nie są wskazane – w okresie wiosennym i letnim lepiej pozwolić na dopływ świeżego powietrza do pomieszczenia. Poprawa mikrowentylacji sprzyja naszemu zdrowiu i samopoczuciu. Z kolei silniejszy docisk uszczelki do ramy pozytywnie wpływa na poziom izolacji termicznej.
Jak ustawić okna na zimę? Nie każdy użytkownik okien zwraca uwagę na metalowe bolce znajdujące się w ramie okiennej. To właśnie ustawienie tych elementów, a dokładnie ruchomych śrub mimośrodowych (rolek), należy zmienić, żeby ustawić tryb letni lub zimowy. Konieczne jest wyregulowanie wszystkich rolek – zazwyczaj na okuciu znajdują się trzy śruby mimośrodowe. Przeważnie okucia reguluje się zwykłym kluczem imbusowym, chociaż czasem wymaga to użycia innych narzędzi – w zależności od rodzaju okien.
Jak wyregulować okna PCV na zimę?
Jak wspomnieliśmy, zwiększenie docisku skrzydła do ramy pozwala na uszczelnienie okien, co szczególnie przydaje się w okresie jesienno-zimowym, kiedy chcemy zminimalizować straty ciepła i poprawić stopień izolacyjności termicznej. Jak docisnąć okna na zimę? Chociaż nie jest to skomplikowane, lepiej zdać się na doświadczenie firm, które specjalizują się w konserwacji i naprawie okien. Nieumiejętna regulacja docisku może spowodować, że okno stanie się nieszczelne. Nie zawsze też dysponujemy narzędziami służącymi do regulacji okuć okiennych. Fachowiec nie tylko zmieni ustawienie skrzydła z letniego na zimowy (lub odwrotnie), ale także sprawdzi, czy skrzydła nie mają innych usterek i wymagają naprawy lub wymiany elementów, np. uszczelek.