Jak zdjąć skrzydło z okna uchylnego? Poradnik demontażu okien uchylnych

Jak zdemontować okno uchylne wyposażone w zawiasy zewnętrzne lub wewnętrzne? Czy potrzebne są do tego techniczne umiejętności? Czy można zdjąć skrzydło samodzielnie? Omawiamy najważniejsze kwestie związane z demontażem okna uchylnego.

Demontaż okna uchylnego – zawiasy widoczne i kryte

Demontaż skrzydła okiennego jest konieczny zarówno przed wymianą jego samego, jak i całego okna. Większość producentów stosuje podobne rozwiązania, dlatego cała procedura w wielu przypadkach wygląda dość podobnie – to, jak zdjąć skrzydło z okna uchylnego, zależy od jego konstrukcji. Największe znaczenie ma rodzaj zawiasów.

W przypadku zawiasów zewnętrznych w górnej części okna należy znaleźć pionowy sworzeń łączący część znajdującą się w skrzydle z tą zamontowaną do ramy i go podważyć. Po odpowiednim odchyleniu skrzydła dolny zawias sam się rozdzieli.

W przypadku okien z zawiasami krytymi trzeba zacząć od otworzenia okna do odpowiedniej pozycji i odsunięcia zabezpieczenia zawiasu dolnego. Następnie należy ustawić klamkę w pozycji uchylnej, w górnej części skrzydła znaleźć ramię rozwórki i zdjąć z bolca zatrzaskowe. Ostatni krok to uniesienie skrzydła i zdjęcie go z ramienia dolnego. 

Demontaż skrzydła w oknie – czy warto robić to samodzielnie?

Demontaż okna uchylnego nie jest skomplikowany. Przez to może się wydawać, że poradzi sobie z nim nawet osoba bez doświadczenia w serwisowaniu stolarki okiennej. Cała procedura wymaga jednak dużego wyczucia i znajomości zasad działania mechanizmu. Bez nich łatwo będzie o uszkodzenie poszczególnych okien. By uniknąć takich problemów i związanych z nimi wydatków, demontaż należy powierzyć fachowcowi z firmy specjalizującej się w serwisie okien. Dotyczy to również następujących po nim czynności, takich jak założenie nowego skrzydła czy wymiana ramy, które są jeszcze trudniejsze. 

Ważną jest kwestią jest też możliwość utraty gwarancji. Wszystkie prace serwisowe prowadzone w nieprawidłowy sposób mogą przyczynić się do tego, że producent nie uzna później naszych ewentualnych roszczeń. Poza tym specjalista poradzi sobie z tym zadaniem dużo szybciej, co będzie wiązało się z krótszym wyłączeniem pomieszczeń z eksploatacji i tym samym mniejszym dyskomfortem dla domowników.