Jak uszczelnić okna (plastikowe i drewniane)?

Nieszczelne okna powodują duże straty ciepła, przez co ogrzewanie pomieszczeń staje się mniej efektywne, a wydatki na opał rosną. Przed sezonem jesienno-zimowym warto upewnić się, czy skrzydła nie wymagają zabiegów konserwatorskich. Jak uszczelnić okna – plastikowe i drewniane? Kiedy warto się na to zdecydować?

Po czym poznać, że okna trzeba uszczelnić?

Kaloryfery grzeją, a w domu nadal można odczuć nieprzyjemny chłód? Pomieszczenia szybko się wyziębiają? Przy oknach czuć podmuchy wiatru? To oznaki mogące świadczące o tym, że okna są nieszczelne.

Warto zrobić test z kartką – włożyć ją między skrzydło i ościeżnicę, a następnie zamknąć okno. Jeśli papier można wyciągnąć bez większego oporu, oznacza to, że okno jest nieszczelne. Przez większe szpary może wnikać zimne powietrze, często przedostaje się również wilgoć, dlatego wyeliminowanie wszelkich szczelin jest bardzo istotne, warto więc je uszczelnić.

Jak uszczelnić okna – plastikowe i drewniane?

W sklepach z materiałami budowlanymi znajdziemy wiele produktów służących do uszczelniania okien. Czym się od siebie różnią? Jak należy je nakładać? Przyjrzyjmy się najpopularniejszym.

  • Uszczelki – według ekspertów nieszczelne okna odpowiadają za nawet 30% strat ciepła. Profesjonalne badania kamerą termowizyjną potwierdzają tę tezę – obszary przy oknach z reguły są głównym winowajcą, jeśli chodzi o ucieczkę ciepłego powietrza. Żeby to wyeliminować i poczuć komfort termiczny nawet w mroźny dzień, warto w pierwszej kolejności sprawdzić uszczelki. Zniszczone, popękane i zużyte do niczego się nie nadają – trzeba je wymienić. W sklepach znajdziemy produkty wykonane z pianki poliuretanowej lub z gumy EPDM. Można je stosować niezależnie od tego, czy zastanawiamy się, jak uszczelnić okna drewniane, czy plastikowe – nadają się do różnych rodzajów okien. Przy uszczelnianiu istotne jest przede wszystkim odpowiednie przygotowanie powierzchni – usunięcie starych uszczelek, umycie i odtłuszczenie podłoża, dzięki czemu nowe uszczelki będą się lepiej trzymać.
  • Silikon – pozwala wyeliminować nieszczelności np. pod parapetem czy między murem a ramą. Jak uszczelnić okna silikonem? Przede wszystkim warto pamiętać o dobraniu odpowiedniego produktu – takiego, który będzie dostosowany do rodzaju podłoża. Jeśli uszczelniane jest okno plastikowe, najlepiej kupić silikon przeznaczony do PCV. Do wypełniania szpar między szybą a ramą najlepiej wybrać silikon szklarski, który jest bezbarwny. Dobrym rozwiązaniem jest również silikon akrylowy, który nadaje się do różnych powierzchni, jest odporny na wilgoć i można go malować. Silikon należy aplikować za pomocą specjalnego pistoletu, a następnie przetrzeć go ściereczką w celu wyrównania powierzchni. Po wyschnięciu powłoki należy odciąć jego nadmiar.
  • Pianka uszczelniająca – pianka poliuretanowa o właściwościach rozprężających. Po nałożeniu zwiększa objętość nawet trzy razy, dzięki czemu dobrze wypełnia wszelkie szpary, np. pod parapetem. Warto o tym pamiętać w czasie aplikacji i nakładać ją do połowy, a braki uzupełniać dopiero po rozprężeniu.

Nie chcesz wykonywać uszczelnienia okien samodzielnie? Zatrudnij specjalistów. Nasza firma świadczy usługi uszczelniania okien w Warszawie i okolicach.