Jak usunąć zaschniętą taśmę z okna

Okna plastikowe docierają do nas pokryte specjalną folią, chroniącą je podczas magazynowania, transportu oraz montażu. Taśmę należy jednak usunąć jak najszybciej po montażu. Czemu jest to tak ważne? Jak usunąć zaschniętą folię?

Jak usunąć zaschniętą taśmę z okna i dlaczego nie warto z tym zwlekać?

Producenci okien zalecają, by folię ochronną usunąć tuż po montażu okna. Można zostawić ją również na czas remontu pomieszczenia, ale zwłoka nie powinna być dłuższa niż 30 dni. Nie należy też kupować okien zbyt wcześnie. Najlepiej jest zrobić to najwcześniej trzy miesiące przed rozpoczęciem prac. 

Dlaczego jest to tak ważne? Czasowe limity wynikają z właściwości kleju i samej folii, która pod wpływem powietrza i promieni słonecznych z czasem ulega wulkanizacji, w trwały sposób łącząc się ze strukturą tworzywa, z którego wykonane są ramy okienne. Dopóki do tego nie dojdzie, usunięcie warstwy ochronnej nie jest trudne. Jeżeli jednak ta zdąży się zwulkanizować, jej zdjęcie okazuje się naprawdę trudne. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby na to, jak usunąć starą taśmę z okien.

Czym usunąć taśmę z okien? Co pomoże, a czego należy unikać?

Gdy folia kruszeje i nie daje się oddzielić od ramy, wielu z nas sięga po rozpuszczalniki, alkohol lub aceton. Takie środki mogą jednak przynieść więcej szkód niż korzyści. Warto pamiętać, że PCV jest materiałem dość delikatnym i podatnym na uszkodzenia. Obecny np. w zmywaczach do paznokci aceton może wprawdzie wykazać pewną skuteczność w rozpuszczaniu kleju, ale będzie też reagował z tworzywem, prowadząc do jego nieestetycznego zmatowienia. Dotyczy to zresztą wszystkich substancji o agresywnym działaniu. 

Jak usunąć starą taśmę z okien? Bezpieczna metoda – krok po kroku

Czym więc usunąć taśmę z okien, nie narażając ich na uszkodzenie? Pomocna może okazać się ciepła (ale nie gorąca!) woda z dodatkiem płynu do mycia naczyń lub mydła aplikowana za pomocą gąbki. W tym przypadku zalecamy jednak dużą ostrożność – tak przy wyborze gąbki, jak i podczas szorowania. Nie może ona być zbyt szorstka, a nasze ruchy powinny być delikatne. W przeciwnym razie może dojść do porysowania ramy. 

Najlepsza metoda to użycie urządzenia generującego parę wodną – np. mopa parowego. Po skierowaniu strumienia pary na zaschniętą taśmę możemy łatwo rozpuścić klej, nie powodując przy tym żadnych uszkodzeń ramy, wymagających naprawy okna przez profesjonalistów. Usunięcie folii w ten sposób nie jest jednak natychmiastowe i wymaga poświęcenia co najmniej kilkudziesięciu minut. Warto więc pamiętać o tym już na etapie remontu i ściągnąć ją bez zbędnej zwłoki.