Jak naprawić drzwi balkonowe?

Przed sezonem zimowym warto sprawdzić, czy drzwi balkonowe są w pełni sprawne, żeby usunąć wszelkie usterki, zanim przyjdą chłodniejsze dni. Masz problem z otwieraniem lub zamykaniem okien? A może wydaje Ci się, że są nieszczelne? Jak naprawić drzwi balkonowe, żeby służyły w dobrym stanie przez długi czas? Przedstawiamy najczęściej występujące usterki oraz sposoby na ich usunięcie!

Niedomykające się drzwi balkonowe

Zauważasz, że musisz wkładać więcej siły, gdy chcesz zamknąć okno? Opór przy zamykaniu drzwi balkonowych może być spowodowany wieloma czynnikami. W pierwszej kolejności warto sprawdzić uszczelki – być może wskutek długiej eksploatacji i bez regularnej wymiany, uszczelki zużyły się. W takiej sytuacji z reguły wystarczy wymiana uszczelek na nowe, żeby rozwiązać problem.

Nieco poważniejszą usterką może być opadnięcie skrzydeł na zawiasach. Jak naprawić drzwi balkonowe w takiej sytuacji? Najlepiej nie podejmować działań na własną rękę, tylko zlecić konserwację profesjonalistom, którzy sprawdzą, dlaczego nie zamykają się drzwi balkonowe i usuną problem.

Skrzypiące drzwi balkonowe

Skrzypienie drzwi to bardzo nieprzyjemny odgłos, który może denerwować nie tylko nas, ale również sąsiadów. Zwykle jest spowodowany zwiększonym tarciem w zawiasach, np. gdy zbierze się tam dużo kurzu. W takiej sytuacji pomoże nasmarowanie okuć okien balkonowych specjalnym preparatem, który zmniejsza tarcie i eliminuje nieprzyjemne skrzypienie. Jeśli chcemy wykonać smarowanie w sposób prawidłowy, wezwijmy serwis, dzięki czemu efekt konserwacji będzie lepszy i  długotrwały.

Przeciekające drzwi balkonowe

W czasie deszczu pod oknem balkonowym zbiera się wilgoć? Jeśli zauważymy, że drzwi przeciekają, problem może być spowodowany pojawieniem się nieszczelności między skrzydłem a ramą okienną. Zwykle jest to wynikiem uszkodzenia lub zużycia uszczelek, które pod wpływem różnych czynników, np. różnic temperatur, mogą nie przylegać tak szczelnie, jak bezpośrednio po montażu. W takiej sytuacji zwykle wystarczy ich wymiana.

To jednak nie wszystko – nieszczelność może być spowodowana nieprawidłową regulacją okien. Jak naprawić drzwi balkonowe, które przeciekają? Najlepiej wezwać serwis, który zmieni ustawienie okien tak, żeby było adekwatne do aktualnie występujących warunków atmosferycznych.

Wypaczone drzwi balkonowe

Jak naprawić drzwi balkonowe, które mocno się odkształciły i przez to występują problemy z ich zamknięciem? Samodzielna naprawa jest bardzo trudna i rzadko kiedy przynosi satysfakcjonujące rezultaty. Nie zawsze jednak konieczna jest wymiana drzwi balkonowych na nowe – czasem wystarczy odpowiednia konserwacja, żeby profil wrócił do normy. Wymaga to jednak dużej wiedzy i doświadczenia, dlatego prace lepiej zlecić profesjonalnemu serwisowi okien.

Jak naprawić drzwi balkonowe uchylne?

Innym uciążliwym problemem może być częste wypadanie okna z górnego zawiasu, przez co przy otwieraniu skrzydło jest utrzymywane jedynie na dolnym. To może być niebezpieczne – stwarza zagrożenie, że ciężkie skrzydło przewróci się na osobę otwierającą okno. W tej sytuacji również najlepszym rozwiązaniem jest wezwanie fachowca, który sprawdzi, czy zawiasy nie są uszkodzone.