Jak działa mechanizm okna uchylnego?

Okna uchylne to często spotykany rodzaj okien. Są popularne nie tylko w domach mieszkalnych, ale też w restauracjach, budynkach przemysłowych, pomieszczeniach o charakterze piwnic itp. Pozwalają zaoszczędzić przestrzeń, co jest szczególnie ważne tam, gdzie nie ma możliwości otwarcia pełnego skrzydła, a dobra wentylacja jest konieczna. Sprawdzą się w sypialniach, kuchniach, łazienkach i wszelkich innych małych pomieszczeniach.

Mechanizm otwierania okna uchylnego

Na mechanizm okna uchylnego składają się zawiasy, rozwórka (lub rozwórki), zasuwnica i zaczepy. W przypadku większych okien do zestawu dochodzą blokady ryglujące. Liczba poszczególnych elementów zależy od szerokości skrzydła okiennego. 

Otwarte okno uchylne utrzymuje się wyłącznie na zawiasach dolnych, a elementem, który zabezpiecza je przed całkowitym opadnięciem, jest rozwórka. Miejsce jej zamontowania wpływa na maksymalną szerokość uchyłu okna.

Domyślnie nie ma możliwości stopniowania uchyłu okna, ale kąt uchylenia można ograniczyć poprzez zamontowanie dodatkowych akcesoriów okiennych, takich jak blokada do okna uchylnego.

Najczęściej pojawiające się problemy z mechanizmem okna uchylnego

Brak możliwości otwarcia bądź zamknięcia okna to najczęstsze problemy z działaniem mechanizmu uchylnego. Poniżej opisujemy, jak sobie z nimi radzić, a także wyjaśniamy, skąd się biorą i podpowiadamy, jak im zapobiegać.

Zablokowane okno w pozycji uchylnej

Powodem, dla którego okno blokuje się w pozycji uchylnej, często jest błąd użytkowy, czyli otwarcie okna w niepoprawny sposób. Skrzydło zawisa wtedy na jednym zawiasie, dlatego okno należy naprawić jak najszybciej, aby dodatkowo nie uszkodzić zawiasu.

Jak odblokować okno uchylne?

  1. Dociśnij okno przy górnym zawiasie.
  2. Naciśnij blokadę obrotu klamki.
  3. Utrzymując blokadę klamki w pozycji pionowej, dociśnij skrzydło okna do ramy.
  4. Obróć klamkę do pozycji dla okna zamkniętego.

To powinno wystarczyć, aby okno uchylne się zamknęło. Choć opis może wydawać się skomplikowany, to sama czynność jest dość prosta i nie wymaga użycia siły. Prawdopodobnie po tym, jak po raz pierwszy odblokujesz zablokowane okno uchylne, zapamiętasz, jak się to robi.  

Ale powód zablokowania okna może być inny – okno uchylne może nie dać się zamknąć z powodu zanieczyszczeń. Zdarza się, że do szczelin okiennych przedostają się rozmaite śmieci, resztki liści, piasek czy kamyki. Jeśli widzisz, że to one są powodem, dla którego okno uchylne jest zablokowane, nie próbuj zamykać go na siłę, ale dokładnie odkurz okucia i szczeliny, a ramę przetrzyj wilgotną ściereczką.

W przypadku problemów z blokowaniem się okna uchylnego warto też sprawdzić i wyregulować okucia okienne. Dobrze jest powtarzać tę czynność przynajmniej raz w roku. Niewłaściwie wyregulowane okucia to częsty powód problemów z oknami uchylnymi.

Okno uchylne nie otwiera się

Przyczyną utrudnień z otwarciem okna może być nieprawidłowe jego zamknięcie. Jak w takiej sytuacji otworzyć okno uchylne? Najpierw je domknij, korzystając z instrukcji odblokowania okna. Dociśnij je przy górnym zawiasie, naciśnij blokadę obrotu klamki i utrzymując ją w pozycji pionowej, dociśnij skrzydło okna do ramy. Nie stosuj siły, aby dodatkowo nie uszkodzić okna.Jeśli powyższa metoda nie działa, prawdopodobnie problem jest poważniejszy – może nim być opadnięcie skrzydła okiennego lub awaria jednego z elementów mechanizmu okna uchylnego, na przykład klamki. W tej sytuacji naprawę okna warto pozostawić fachowcom, takim jak działający w Warszawie Serwis Meteo.