5 usterek okien, które wymagają interwencji fachowca

Konstrukcja nowoczesnych okien gwarantuje ich wytrzymałość i odporność na uszkodzenia. I chociaż producenci dokładają wszelkich starań, żeby okna były sprawne przez długi czas, to codzienna eksploatacja może powodować rozmaite usterki. Okno się nie uchyla? A może awaria dotyczy klamki? Przedstawiamy 5 problemów, które wymagają pomocy fachowca! 

Okno się nie domyka

Problemy z domykaniem okien lub drzwi balkonowych pojawiają się dość często. Przyczyny mogą być rozmaite – od prozaicznych, kiedy zanieczyszczenia (np. liście) blokują skrzydło, aż po bardziej poważne. Często otwieranie i zamykanie okien sprawia, że skrzydło opada, awarie dotyczą również mechanizmów odpowiedzialnych za zamykanie okien. W takiej sytuacji codzienna eksploatacja jest utrudniona – okno domyka się z trudem, a my musimy używać dużo siły. Co może pomóc? Przede wszystkim regulacja okuć okiennych, której dokonuje specjalista. Korekta ustawienia skrzydła sprawia, że okno zamyka się lekko, a klamka przekręca bez problemu. 

Mechanizm okna uchylnego nie działa

Problemy z otwieraniem okna uchylnego to częsta usterka. Jej przyczyną może być np. opadnięcie okna, ale także uszkodzenie tzw. rozwórki, czyli mechanizmu odpowiedzialnego za uchylanie skrzydła. W ustaleniu konkretnej przyczyny pomoże doświadczony fachowiec. Jeśli awarii uległ mechanizm otwierania okna uchylnego, specjalista naprawi go lub wymieni. 

Awaria klamki

Kolejną usterką, która wymaga interwencji fachowca, jest uszkodzenie klamki. Codzienne otwieranie, uchylanie, rozszczelnianie i zamykanie okien powoduje, że mechanizmy odpowiedzialne za przekręcanie klamki mogą ulec awarii. Kiedy nie można przekręcić klamki w oknie lub klamka obraca się wokół własnej osi, warto zadzwonić po fachowca, który ustali przyczynę problemu. Wadliwa przekładnia, zepsuty trzpień klamki – powodów może być bardzo wiele. W większości przypadków pomaga wymiana klamki.

Uszkodzenie zasuwnicy okiennej

Zasuwnice okienne to elementy okucia, dzięki którym możliwe jest sprawne otwieranie i zamykanie okna. Tak jak inne elementy eksploatacyjne, również one mogą ulec uszkodzeniu, zwłaszcza że zasuwnice są używane wyjątkowo często. Z czasem mogą pojawić się pęknięcia lub korozja tego elementu. Symptomem awarii mogą być również problemy z przekręcaniem klamki. W takiej sytuacji z reguły pomaga wymiana zasuwnicy w oknie. Prace najlepiej zlecić fachowcom, którzy mają doświadczenie w tym zakresie – nie jest to proste zadanie. Po wymianie elementu najlepiej dodatkowo wyregulować okna i przeprowadzić konserwację zawiasów

Usterka szyby zespolonej

Nowoczesne szyby zespolone są odporne na uszkodzenia, ale nawet one mogą ulec zniszczeniu, np. wskutek urazu mechanicznego lub wadliwego montażu. Powstające wtedy naprężenia wewnętrzne mogą doprowadzić do pęknięcia szyby zespolonej. Taka awaria to duży problem, którego nie da się rozwiązać we własnym zakresie. Najlepiej wezwać ekipę, która zmierzy okno i zamówi nową szybę u producenta. Fachowiec zajmie się również demontażem oraz wstawieniem nowego pakietu szybowego.